Dom Yogi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebudowa wnętrz domu z lat 90-tych XX wieku

Zachowane zostały tylko posadzki, drzwi w salonie i rzadkie w tamtych latach duże okna. Nowe rozwiązania wnętrz zapewniły komfort i poprawiły funkcjonalność domu.
Wprowadzone zostały unowocześnienia technologiczne – klimatyzacja całego domu, wentylacja kuchni przylegającej do salonu, systemy oświetlenia, nowoczesne łazienki, filtry wody, oraz zostały wydzielone garderoby, szafy i schowki.
Prace prowadzone były etapami aby jak najmniej zakłócać spokój mieszkańców.

Niestandardowy układ pomieszczeń w domu zbudowanym na sześciokątnym nieregularnym planie, duże otwarte przestrzenie i tafla okien od strony ogrodu były wyzwaniem dla projektanta.

Najtrudniejszym zadaniem technicznym okazała się przebudowa balustrady schodów i połączenie jej z dwoma słupami pozostałymi po wyburzonym podeście. Wymagało to indywidualnego podejścia i kilku przymiarek przed ostatecznym montażem – za co szczególne dziękuję wykonawcy – firmie pana inż. Jacka Cegielskiego.
Zbędne filary przy schodach stały się postumentami dla figur muzyków jazzowych, którzy ”grają” wśród unoszących się wokół lamp – baloników.
Piętra domu dodatkowo łączy ściana roślin.

Charakter jadalni i kuchni tworzy koralowa grafika mozaiki Bisazza umieszczona nad blatem kuchennym. Zamiast standardowego wyciągu zaprojektowany został system wentylowania wnętrza poprzez szczeliny umieszone poniżej mozaiki w granitowym cokole. Ukierunkowanie przepływu powietrza w trakcie gotowania z jadalni do kuchni zabezpieczyło przed rozchodzeniem się zapachów do salonu.

Osiemdziesięciometrowa powierzchnia głównej sypialni z łazienką i garderobą została uporządkowana kompozycyjnie. Uzyskana równowaga i harmonia przestrzenna w połączeniu z obszerną garderobą, która zajmuje przestrzeń pod skosem dachu, pozwoliła osiągnąć oczekiwany komfort.

Następnym etapem przebudowy domu będzie zmiana elewacji. Przygotowuję projekt, który zharmonizuje nowe wnętrza z przestrzenią zewnętrzną i małą architekturą.